1,000,000,000,000,000,000,000 Yıl

Voyager 1 ve 2, 1977 yılında Güneş Sistemi ile ilgili bilgi toplamak için fırlatıldı. Sadece bununla kalmayacaktı ve güneş sisteminin ötesini de gözleme ya da en azından oradan veri gönderme şansı yakalayacaktık. Aradan geçen 40 yılda bu iki insan yapımı nesne, en uzun mesafeyi alan, uzak diye bildiğimiz yerleri yakın yapan sondalara dönüştüler.

2012 yılında fırlatılış tarihi itibarı ile abi sayılabilecek Voyager 1, yıldızlararası uzaya ulaşabilen ilk insan yapımı nesne oldu. Voyager 2 de geçen yıl oraya ulaştı ve bu iki uzay aracının kat ettiği mesafe, dünya güneş arasındaki mesafenin 119 katı bir mesafe gitmiş oldu ve hala da durmuş değiller.

40 yıl öncesinin teknolojisi ile de olsa -ki elinizde tuttuğunuz bilimsel bir hesap makinesi bile daha fazla yeteğene sahip teknolojik anlamda- hala bize bilgi göndermeye devam ediyorlar ve bu veriler işleniyor. Ufkumuz genişliyor ve bu ufuk daha da genişleyecek gibi. Pioneer 10 ve 11 ile birlikte bu araçlar ufkumuzu her an genişletmeye devam ediyorlar.

Bu verilerin bilim adamları tarafından incelenmesi ile bir güncelleme geldi, bu iki aracın yolculuğuna dair. Tahmin edilen yörünge ile birlikte hesaplandığında ortaya çıkan zaman çizelgesi, uzak yıldızlara gitmek isteyenleri hayal kırıklığına uğratacak rakamlar geri döndürüyor. Elbette bu araçların sahip olduğu hız, insanın ulaşacağı hızın yanında yavaş kalacaktır. Uzun uzay yolculukları için ve bu mavi kara parçasından (Dünya) kaçıp kurtulmak için öncelikle bu sorunu masaya yatırması gerektiği ortaya çıkmakta.

Önümüzdeki 1.000.000 (milyon) yıl içinde bu araçlar 60 yıldızı geride bırakacaklar. Pioneer 10 ise, bugün gözlemleyebildiğimiz kadar yakın ışıklar içinde parıldayan Cassiopeia takım yıldızı içindeki HIP 117795 yıldız sistemine, ancak 90.000 yıl sonra ulaşabilecek. Bu yıldızlardan biri tarafından yörüngesinin değiştirilecek hale gelmesi ise, başlıkta yer alan 1,000,000,000,000,000,000,000 (yüz dekilyon) yıl kadar sürecek.

Kaynak: https://www.popularmechanics.com/space/deep-space/a29684597/voyager-2-interstellar-space-results/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.