Hakkında

siberdada, bir bilim-kurgu edebiyatı dergisidir.

siberdada, bir bilim-kurgu edebiyatı dergisidir. ve bilim kurguyu, 1972′de darko suvin’in yaptığı tanıma yakın şekilde alır, bu tanıma göre; “bilim kurgu, gerek ve yeter şartları, yabancılaşmanın ve kavrayışın mevcudiyeti ve etkileşimi olan ve yazarın ampirik çevresine alternatif olarak ana biçimsel aygıtı hayali bir çerçeve olan edebiyat türüdür.” (darko suvin, 1972) Ve bu zor tanımın yazarın, okurun zihninde bir ufuk açmasını bekler, daha da çok bekler:) Neyse..

ve bilim kurguyu, 1972’de darko suvin’in yaptığı tanıma yakın şekilde alır, bu tanıma göre;

bilim kurgu, gerek ve yeter şartları, yabancılaşmanın ve kavrayışın mevcudiyeti ve etkileşimi olan ve yazarın ampirik çevresine alternatif olarak ana biçimsel aygıtı hayali bir çerçeve olan edebiyat türüdür. (darko suvin, 1972)

1973 yılında Bilim-kurgu ifadesi doğduğunda Orhan Duru’nun tanımı ise şu olabilmişti;

Bilim-Kurgu’yu tanımlamak çok zor. Kişinin ve yazarın görüşüne göre değişiyor. Bu tanım, gerçeklerle, bilimsel verilerle bir ölçüde sınırlı bir düşçülük diyebiliriz bilim-kurguya.

Duru’nun tanımının, tanımdan kaçan bir yapısı olduğu ve bu tanımlanamaz halin, işi nereye getirdiği ortadadır. O yüzden SiberDada, Bilim-Kurgu’yu tanımlamakta ve bu tanımları çoğaltmakta sorun görmüyor, görmeyecek. Yine de bir çıta aranıyor ise, Suvin’in çattığı çatı işe yarar görünmektedir.

2011 yılında, Türkiye’de Bilim Kurgu Edebiyatı ne alemdedir? konulu bir minik araştırmanın sonucunda kurulmuştur.

Bu minik araştırma sonucunda dehşete düşen site kurucusu, BK’nin genel olarak gördüğü tavrı küçük düşürücü, aşağılayıcı ve türün devamını baltalayıcı olarak görmüştür. Ortada böyle bir tür olduğuna dair kanıtların, sahaf raflarında, mikron değeri olmayan kitaplarda hapis kalması da işin cabasıdır.

Buna ek olarak 2003 yılında (21. yüzyıl) BK hakkında bir toplantıda edilen şu sözler, yazara batmıştır (ifade hataları korunmuştur);

(…) Bilimkurgu! Benim için bir kaçıştır bu. Siz uyuyorsunuz hepiniz! Türkiyelisiniz güya (protesto alkışları) 15 milyon genç yaşıyor bu ülkenin varoşlarında. Bunların edebiyatı, bunları irdelemek varken nelerle uğraşıyorsunuz böyle hayretler içindeyim yani. Alkışlıyorum sizleri bravo. (karşı-alkışlar) 15 milyon genç var, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Eskişehir’in varoşlarında bunların edebiyatı, bunların acıları sancıları varken siz nelerle uğraşıyorsunuz çocuklar hayretler içindeyim yani. Vallahi korkunç bir şey. Gidin oraları araştırın. Onlar yazmıyorlarsa siz yazın siz irdeleyin siz öğrenin.

Bu yobazlık, BK’nin Türkiye’deki gelişmesinin üzerine örtülmüş kara bir örtüdür. Bu peçenin kaldırılması gerekmektedir.

BK Yazarlarının, dergicilerinin maceraları, KüçükBaş Yayıncılık için en önemli örnekleri oluşturmaktadır.

Site kurucusu bu sitenin BK yazarları için ve BK okurları için bir kaynak olmasını hayal etmektedir. Bilim-kurgu edebiyatı, 1973 yılında adı konulduğundan bu yana üvey evlattan da kötü bir muamale görmüş ve en iyi niyetlerle öldürülmüştür. Yaşayan ve şimdilerde 30 yaşına basacak bu Tür’ün, kayıp bir ikizinin olduğunu düşünmekten başka çaremiz yok. O yüzden H(iper)D(ada) dünyada, SD’ye şans vermemiz gerekiyor. Bu yazarlara, açık bir çağrıdır. Bilim Kurgu’ya ses, dil ve bir de uzay başlığı verin!

Özetle: SD, genç, yetenekli, estetik kalitesi olan, yarına dair tuhaf fikirleri olan ve bunu modern edebiyat ile harmanlayacak bilim kurgu yazarları aramaktadır.