Güçte bir dalgalanma

Bu siteyi kurmaktaki amacım bir şekilde Türkçe’de bilimkurgu ile ilgili çalışmaları, genel olarak Batılı bilimkurgunun gidişatını ve geldiği yeri konuşabilmek, en azından ufak da olsa bir izler çevre ile konu hakkında iletişim kurabilmek idi. Bunda bugüne kadar ne kadar başarısız olduğumu gördükçe, Türkiye’de türün üzerine sinen karanlığın beni de ele geçirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Fakat yine de bu hastalıklı durumdan kurtulmaya çalışmak da istiyorum. Umarım başarabilirim.

Türkiye’de ya da Türkçe’de bilimkurgu, son yıllarda iyi veya kötü yoluna devam ediyor. Bunda yayınevlerinin bilimkurguya olan inancı ya da sadakatî birinci rolü oynamıyor. Aslında Batı’da özellikle Amerikan Popüler Kültürü içinde yer alan ve “genç yetişkin  [Young Adult]” olarak sınıflandırılmış kitle için aşırı şekilde üretilen fantastik romanlar, onların sinema filmleri ve dizilerinin etkisi biraz. Süper kahramanların tekrar sahneye çıktığı bir zamandan bahsediyoruz.

Türkçe için bilim kurgu türünde yayın yapan ve yerli bilimkurgu külliyatına destek verenlerin çıkardıkları kitapları takip etmeye çalışıyorum. Hatta Gürer Yayınları‘nın burada özellikle anmak isterim. Çünkü bu yayınevi hem siteye yeni çıkan kitaplarını gönderdi, hem de bilimkurgu konusunda gayretli. Her ne kadar Astera Kaşifleri‘ni okumaya başlamış olsam da, henüz bir yazı yazabilecek durumda değilim. Fakat birkaç gün içinde hem Gürer Yayınları’nın kitaplarını hem de takip edebildiğim diğer yayınevlerinin yeni kitaplarını tanıtmaya çalışacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.