Bu evren kötü diyorsanız

“bir de diğerlerini görmelisiniz.” diyor Philip K. Dick, Ray Bradbury ekliyor “bizler, imkansız bir evrendeki olanaksızlarız”. Bilimkurgu bir tür olarak rüştünü her daim ıspatlamak zorunda kalan yazarların, yetenekli ve çoğu kez sabırsız ellerinde büyür. Gazetelerin bilim ve teknoloji köşelerinde bir ürün olarak endam eden her yeni buluş için bizim dünyamızda bir kullanım alanı ve şekli olduğu doğrudur. Fakat bilim kurgu kendi inşasını bu alanın dışında, belki de mikron ya da delta kadar uzağında kurup, bakışı oradan atmaya gayret eder. İnsan değildir değişecek olan, insanlığın yolculuğu ne bugünün ve bu gezegen şartları ile sınanabilecek kadar sığ, ne de Plüton’un hava şartlarına aldıracak kadar da narindir. Bilimkurgu edebiyatı, aslında insan için asgari miktarda imkansızın denkleme konmasından ibarettir. Biraz daha hızlı, biraz daha yavaş ya da biraz daha ölümcül, biraz daha acımasız bir dünya, şimdinin yeterli şartlarına alışmış -ve haklı olarak belki de bundan daha rahatına ulaşacağı günler için teknolojiye ve mühendisliğe her alanda abanmaktan geri durmayan- İnsan’ın sınandığı yerdir ve onun anlatısının.

Kuşkudayız ve Şimdi’nin getirdiği şeylerin altında yatan anlatıdaki tuhaflığı fark edebiliyoruz. Üzerinde yaşadığımız mavi mermerin parlaklığında ölüp gitmemeyi, başka gezegenler, başka alt/iç evrenler bulmayı ve bunu dışarıda, ötede bulmayı hayal ediyoruz. İçeride olan ötede (“what’s beneath is beyond”).

2011 yılında büyük bir hevesle başlayan bu site ve Karagöz edebiyat dergisinde yer alan Bilim Kurgu dosyası sonrasında pek bir gelişme olmadı. Modern zamanlarda bilim kurgu kaçınılmaz bir vaha iken, bizde modern olan kültür karşıtı geliştiği için bilim kurgu gibi yazın alanları siyasi ütopyalar ve rüyalarla başlayan yaşantılarına kör topal devam edebildiler. 1970’lerde ancak kelimeyi bulabilen, mehvumu adlandırabilen Türkçe (bkz. Bilim-Kurgu ifadesinin doğuşu) 21. yüzyılda bir bilimkurgu kütüphanesi olamamanın acısı ile günlerini geçiriyor.

Katılmanız dileği ile.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.