Müfit Özdeş: Nostura’nın Öyküsü

Müfit Özdeş’in 1996 yılında Metis tarafından yayınlanan “Son Tiryaki” isimli kitabından…Kitabın tamamı şu adreste bulunabilir.

Nostura’nın Öyküsü

I

Yıldızlardan geldiğini söylerdi. Kimse hayret etmezdi. Kimse yalancı demezdi ona. Herkes inanmış görünürdü. Harbiye’nin, Osmanbey’in, Kurtuluş’un esnafı, Dolapdere’nin ustası, çırağı ve bıçkın takımı, ara sokakların zemin ve yarı-bodrum sakinleri, kapı önlerinin kapıcıları ve durakların taksicileri… yani bildiği ve onu bilen herkes.

Kurtuluş’ta Dostlar birahanesi. Akşam uğrağı. Masalarda muhabbet koyulaşmış… biraz futbol, biraz n’olacak memleketin hali, biraz kadın kısmısı.
Televizyonda haberler veriliyor. Vezüv yanardağının püskürmesi anlatılıyor çarpıcı görüntülerle. Napoli banliyölerinde can kaybı yüksek. Felaket bölgesine giden İtalya cumhurbaşkanı kayıp. İnsanları azıcık ilgilendirir gibi oluyor haber. Uğultu biraz azalıyor. İçerisi sıcak, sigara dumanı göz yaşartacak kadar yoğun.

Kapı açılıyor, sert bir rüzgar üfürüyor içeri. Garson Kamil dönüp bakıyor, hırpani kılıklı biri. Yüzü sertleşiyor. Kapıya doğru birkaç adım atınca tanıyor: Bizim Nostura bu. Zararsız.

Nostura hafif kafayı bulmuş. Masaları tarıyor, gözüne emlakçi Nusret’i kestiriyor. Sallanarak ilerliyor, Nusret’in başına dikiliyor.

“Abi bir beşlik versene, vallahi çok zordayım.”
“Tekeli zengin edeceksin be Nostura. Yine votkaya mı yatıracaksın paraları?”
“Votkadan iyisi var mı be abi? Bir beşlik açığım kaldı. Bir ufak votka, bir de bir mektup atacağım İngiltere kralına. Zarf alacak param bile kalmadı.”
“Görelim mektubu, aha beş kağıdın burada hazır.”
Ufak bir duraksama, sonra Nostura titrek ellerle mektubu ceketinin iç cebinden çıkarıp uzatıyor. Masadan gevrek gülüşler. Nusret mektubu evirip çeviriyor, ötekilere gösteriyor. Sonra Nostura’ya geri uzatıyor.
“Nece bu şimdi?”
“İngilizce, abi. İngiltere kralına.”
“Oku hele, neler döktürmüşsün bakalım,?”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.